Fach w garści
Kominiarstwo
Fach kominiarski to nie tylko trudne, ale także bardzo odpowiedzialne zajęcie. Nieprzypadkowo na widok kominiarza chwytamy się za guziki, licząc na to, że to spotkanie przyniesie nam szczęście. Dawniej przyjście kominiarza do miasta przyjmowano z wielką radością, a każda gospodyni wiedziała, że czyszczenie komina gwarantuje bezpieczeństwo dla całej jej rodziny. Kominiarz czyścił komin z łatwopalnej sadzy, zapobiegając w ten sposób groźnym pożarom, które potrafiły spustoszyć całe dzielnice – zatem nie dziwi przesąd, że kominiarz przynosi szczęście. A czemu gospodynie łapały kominiarza za guzik? – ponieważ w naszym trudnym zawodzie guzik jest często jedynym niepokrytym sadzą elementem ubioru, dlatego gospodyni, widząc w mieście kominiarza, ciągnęła go do swojego domu właśnie za guzik.
Specyfika usług kominiarskich
Przeznaczeniem przewodów kominowych jest odprowadzanie gazów spalinowych na zewnątrz budynku, stanowią one również składową część systemu grzewczego. Komin, tak samo jak palenisko, popielnik czy każdy inny jego element, jest częścią urządzenia grzewczego – i należy o tym bezwzględnie pamiętać! Wadliwe działanie komina jest nie tylko niebezpieczne dla mieszkańców, ale także wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie całego systemu grzewczego.
Niestety, komin jest najbardziej niewidoczną częścią systemu ogrzewania, dlatego często zapominamy o regularnym czyszczeniu kanałów kominowych i nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że komin to jeden z najważniejszych elementów budynku mieszkalnego lub obiektu przemysłowego. Źle zaprojektowany albo wadliwie wykonany komin nie tylko podniesie koszty eksploatacyjne budynku, ale także będzie udręką dla mieszkańców.
Władze państwowe rozumieją wagę sprawnie działających przewodów kominowych dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynków, dlatego wszelkie akty normatywne określające ogólne zasady, warunki techniczne i normy powstawania i użytkowania przewodów kominowych mają rangę ustawową. Ustawodawca ściśle określa wymogi w zakresie projektowania, budowania, odbioru, nadzoru, sprawdzania stanu technicznego, opiniowania, konserwacji i okresowego obowiązkowego czyszczenia wszelkiego rodzaju przewodów kominowych przez zakłady kominiarskie.
Zadaniem kominiarzy jest robienie przeglądów kominiarskich i świadczenie usług w zakresie konserwacji i kontroli przewodów kominowych. Właściwie wykonana kontrola komina przyczynia się do zabezpieczenia budynków i obiektów przed groźnymi pożarami i ulatnianiem się czadu. Regularne czyszczenie kanałów kominowych zmniejsza ponadto zużycie paliw i przyczynia się do lepszej ochrony środowiska.
Każdy właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, że kominiarz jest osobą, która nie tylko strzeże naszego majątku przed pożarem, ale również i życia. Odpowiedzialność ta sprawia, że każdy kominiarz musi posiadać wysokie umiejętności i mieć poczucie odpowiedzialności społecznej wobec państwa i ludzi.
Jak Państwo widzą, wizyta kominiarza nie tylko przynosi szczęście, ale przede wszystkim eliminuje nieszczęście. Żeby nie zawieść zaufania, które towarzyszy naszej profesji od dziesięcioleci, każdy pracownik firmy kominiarskiej powinien być wyjątkowo zdyscyplinowany, uczciwy, rzetelny, życzliwy i gotowy do kulturalnej współpracy z usługobiorcami.
Do podstawowych obowiązków kominiarzy należą
- Czyszczenie przewodów kominowych, kanałów i czopuchów z zachowaniem ściśle określonych terminów wyznaczonych przez ustawodawcę
- czyszczenie przewodów dymowych minimum 4 razy w roku,
- czyszczenie przewodów spalinowych minimum 2 razy w roku,
- czyszczenie przewodów wentylacyjnych minimum raz w roku
- Sprawdzanie oraz opiniowanie stanu technicznego przewodów kominowych, kanałów podłączeń oraz urządzeń i innych części budynków związanych z urządzeniami grzewczo-kominowymi i wentylacyjnymi. Kontrola jest obowiązkowa i jest warunkiem dopuszczenia mieszkania albo domu do użytkowania.
- Kominiarze wskazują także użytkownikom urządzeń grzewczo-kominowych wynikające z przepisów, właściwe rozwiązania w zakresie podłączeń rozmaitych urządzeń grzewczych lub wentylacyjnych do przewodu kominowego, gwarantujące bezpieczeństwo i ekonomiczne użytkowanie całości urządzeń cieplnych.
- Czuwanie nad prawidłowym działaniem i bezpieczną eksploatacją urządzeń grzewczo-kominowych oraz obowiązkowe zalecanie właścicielom, użytkownikom lub zarządcą budynków usunięcie stwierdzonych usterek lub zaniedbań mogących być przyczyną pożarów lub innych groźnych w skutkach następstw.
O kominach słów kilka
Pierwsze kominy budowali starożytni Rzymianie na przełomie trzeciego i czwartego wieku naszej ery. Najwyższy komin na świecie to komin elektrowni GRES 2- znajdującej się w Kazachstanie, ma on wysokość 420 metrów. Najwyższy komin w Polsce ma 306 metrów i został zbudowany dla elektrowni w Jaworznie.
Komin stanowi element konstrukcyjny budynku i w zależności od zamysłu projektanta może być integralną częścią budowli lub budowlą wolnostojącą. Kominy mogą być murowane, betonowe, metalowe itp.
Kominy dzielimy na kilka kategorii:
- Podział ze względu na konstrukcje komina:
- Kominy jednowarstwowe – zaliczamy do nich kominy z jednorodną ścianą przewodu, np. kominy ze stali grubościennej, ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej itp.
- Kominy wielowarstwowe – zaliczamy do nich kominy z kilkuwarstwową ścianą, np. kominy ze stali kwasoodpornej w otulinie termoizolacyjnej czy w płaszczu osłonowym, kominy betonowe z izolacją termiczną i okładziną wewnętrzną- odporną na działanie spalin. Do najnowszych konstrukcji wielowarstwowych zaliczają się przewody spalinowe (współosiowe), w których przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a przewód zewnętrzny dostarcza powietrze do spalania.
- Kominy wewnętrzne – to przewody kominowe zamontowane wewnątrz budynku, stanowią element konstrukcyjny budynku związany ze ścianą nośną, mogą być prowadzone jako ściana kominowa lub jako element niezwiązany z konstrukcją budynku.
- Komin zewnętrzny – wznoszony jest na zewnątrz budynku, może być konstrukcyjnie powiązany z budynkiem lub też niezwiązany z budynkiem - wolnostojący.
- Podział ze względu na funkcje komina:
- Kominy wentylacyjne – stosowane są do wymiany powietrza w pomieszczeniach.
- Kominy dymowe – stosowane są do odprowadzania spalin pochodzących z palenisk opalanych paliwem stałym (drewno, węgiel, koks).
- Kominy spalinowe – stosowane są do odprowadzania spalin pochodzących z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym.
- Podział ze względu na charakter pracy:
- Komin mokry – to przewód kominowy, w którym temperatura odprowadzanych nim spalin zawiera się w przedziale 80C - 160C, do tego typu zaliczamy kominy od kotłów niskotemperaturowych, gazowych kotłów CO oraz kotłów kondensacyjnych.
- Komin suchy – to przewód kominowy, w którym temperatura odprowadzanych nim spalin przekracza 160C, do tego typu zaliczamy kominy na paliwo stałe.
- Komin pracujący w nadciśnieniu – to przewód kominowy, w którym ciśnienie panujące wewnątrz takiego komina jest wyższe od ciśnienia zewnętrznego (atmosferycznego). Do tego typu zaliczamy kominy od palenisk z palnikami nadmuchowymi lub kominy ze wspomaganiem mechanicznym za pomocą wentylatorów ssących czy też nadmuchowych.
- Komin pracujący w podciśnieniu – to przewód kominowy, w którym ciśnienie panujące wewnątrz komina jest niższe od atmosferycznego.